ELETROTÁBOR 2019

Mirek Klimecký, 2. září 2019
Jako obvykle nám vlastně přípravy začaly již loni v září, když jsme domlouvali termíny turnusů táborů na základně v Olbramkostele. Již loni jsme udělali menší pokus, jak budou děti reagovat na zavedení programování mikrokontrolérů. Mirek MDK si loni po ET vyžádal, aby termínově letošní ET nekončil v neděli a to se mu nakonec splnilo :).. Letos jsme končili v pondělí, bohužel to lépe nevyšlo.

Většina nás dojela na základnu o den dříve, aby jsme nachystali lab a antény. Den velmi rychle utekl a následující den již dopoledne začaly přijíždět děti. Jako poslední dorazila skupinka dětí vlakem z Frenštátu. Využili jsme letos slev na dopravě :). Tento rok se nám přihlásilo 26 nových účastníků a 22 co již bylo loni. To poněkud změnilo rozložení nováčků, jelikož dříve býval poměr 1:2. Svou roli na tom zřejmě hrálo i omezení věku do 15 let.

A jak to vlastně probíhalo? Z velké části klasicky, jako každý rok. Seznámení s tábořištěm, bezpečnost při přípravě dřeva a také v labu a nakonec výprava na dřevo, aby bylo na čem vařit v kuchyni. Zásadní změny jsme nachystali pro lab. Dříve jsme totiž složité výrobky oživovali v podstatě na poslední chvíli, protože většina dětí si dávala záležet a tak to měly osazené až těsně před koncem. To znamenalo poslední den obrovský nápor na nás při oživování. Má vize byla, aby letos měly děti na stavbu výrobku zhruba 3-4 dny s tím, že ti, co budou mít hotovo, budou mít následný program ve formě výuky návrhu plošných spojů v Kicadu a případně výuku 3D tisku. Do toho jsme také vyslyšeli minulé žádosti některých dětí, že by rády teorii o součástkách a výrobcích.
V poledním klidu jsme dětem udělali přednášky o kryptování, výrobě plošných spojů, teorii elektroniky a také o tom jak postupovat při návrhu výrobku pro 3D tisk.

Letos děti čekal výlet do mlýna ve Slupi a návštěva pěchotního srubu v Šatově, zopakovali jsme výlet z roku 2013, kde byli někteří současní vedoucí ještě jako děti :)

Letošní počasí se umoudřilo a nebyly takové vedra jako minulá léta. Na druhou stranu díky dešťům jsme museli zrušit stanování pod širákem u rybníka. Náhradní program s liškami se zase setkal s nečekaně velkou aktivitou na pásmu 80m, díky souběhu tábora s akcí YOTA. Zkušený ROB závodník by si určitě poradil, ale my nechtěli, aby pak děti někde zabloudily, kdyby ztratily signál lišky díky silným stanicím na pásmu.
O víkendu jsme se zúčastnili klasicky SSB ligy (OK2KET tentokrát ne z kempu, ale od solární elektrárny) a v neděli QRP závod (a nově i PDM) nově s dvojčetem a klasicky od posedu, protože hlásili dešťové přeháňky.

Z mého pohledu, a teď už to můžu napsat naplno, se měl tento ročník stát opravdu posledním, pokud se plánované změny letos nesetkají se zájmem a nepodaří se zaujmout děti také trochou učení. Vypadá to, že se program dětem líbil, ikdyž je ještě co vylepšovat. Já trochu doufal, že bude víc klidu a nebudeme tak unavení. Nicméně přednášky také docela unavovaly, takže pokud do toho půjdeme zase, bude třeba si více rozdělit přednášky a výuku. Pozitivní bylo, že u oživování už mne v podstatě nepotřebovali, až na vyjímky - NF zesilovač (novinka) a LED matici. Asi jim ani nic jiného nezbyvalo, protože já měl kromě labu i funkci hospodáře, takže jít spát po poradě tak mezi půlnocí až 1 ráno a budíček v 6 kvůli pekaři, řezníkovi nebo nákupu... abych pak byl na 9 v labu. Prostě masaker... :D

Co dodat na závěr?

Díky všem účastníkům za zájem, díky všem lektorům a vedoucím, jmenovitě:
Martinovi OK2MRK,
Mirkovi OK2MDK,
Honzovi OK2ATM,
Pavlovi OK3PVL,
Mirovi Klimeckému,
Rohlíkovi,
Pepovi,
Honzovi OK2JRK,
Tomášovi,
Petře, Vendě, Verči a Katce,
kuchařům Zdenkovi OK2BUC, Jeníkovi a Ireně,
Kalimu,
Kubovi OK2PJM.

Dále našemu letitému podporovateli Radkovi OK2XDX a ON Semiconductor

Takže vše je nakročeno k devátému ročníku, ale... uvidíme co termíny turnusů, mám nějaké představy a tak ještě není rozhodnuto. Taky je důležité dát dohromady tým, přeci jen někteří vedoucí plánují rodinu...tak uvidíme.

73! Robin OK2UWQ

Odkaz na článek: http://ok2uwq.com/news.php?extend.96.1&fbclid=IwAR01JSeSf7DtNwqZ9xpa0rASJxU99KXHByv31wOAGBl4iMCvFAxAhmNxUtw