3. Turnus - Elektrotábor

Mirek Klimecký, 16. srpna 2021
Elektrotábor je letní dětský tábor pro děti od 8 do 15 let se zájmem o elektrotechniku.
Odborně tábor zajišťují zkušení lektoři z radioklubu OK2KJT (Vsetín), kteří během školního roku vedou elektro kroužky pro děti.

Letos se tábor konal od 3. srpna (úterý) do 14. srpna (sobota) 2021 opět na naší stanové táborové základně u obce Olbramkostel.

I když byla kapacita navýšena o druhý tábor - Elektrotábor Junior, zájem byl tak velký, že jsme opět museli z kapacitních důvodů odmítnout pár přihlášek. I přes letošní nepříznivou situaci se nám odhlásil minimální počet dětí.

Jako každý rok měly děti na výběr z velkého množství stavebnic. Každé dítě mělo možnost zaškrtnout si v tabulce výrobek, který chce stavět, dle svých dovedností. Jelikož ne každý dokáže odhadnout své schopnosti, tak na řadu přišel startovací výrobek - detektor blesku. Startovací výrobek si po zapájení očíslovaly a zaškrtly si, kterou ze stavebnic chtějí pájet. My jsme jim poté podle kvality osazení jejich startovacích výrobků rozdali stavebnice.

Letos jsme měli v "nabídce" tyto stavebnice: kostka, bandita, ruleta, FM rádio, hodiny CMOS SMD, hodiny USB (pinguino), matice 15x7, kecafon, zesilovač D (s FM modulem), liška (ARDF) a tetris. Na 3D tiskárně jsme pak pro děti vytiskli krabičky. Jejich mechanické dovednosti prověřila též "výroba" antény.

Aby děti věděly, co vlastně pájí, přípravili jsme si pro ně přednášky o základech elektrotechniky.

Elektrotábor je dobrovolnický projekt nadšených lidí, kteří se rozhodli nadchnout děti pro (elektro)techniku a ukázat jim radioamatérský svět.

Poděkování:
Tímto bychom chtěli všem níže uvedeným poděkovat za podporu, zvláště v oblasti materiálního zabezpečení a propagaci tábora. Největší poděkování patří firmě ON Semiconductor, bez jejíž podpory bychom se už těžko obešli.

Radek Václavík, OK2XDX
Tomáš Petřek
Jiří Geryk, OK2VWN

Více přímo na webu: www.elektrotabor.cz